Szkolenia okresowe BHP – co ile lat i co ma na celu?

0
738

Okresowe szkolenia BHP muszą być powtarzane w okresie trwania stosunku pracy zatrudnionych. Częstotliwość ich wykonywania uwarunkowana jest od miejsca zajmowanego poprzez pracownika w zakładzie pracy. Okresowe szkolenia BHP są koniecznie powtarzane w okresie trwania zatrudnienia. Ich celem jest przypomnienie oraz wzmocnienie wiedzy z obszaru BHP i zapoznanie uczestników z innymi podejściami techniczno-organizacyjnymi w tejże kwestii. Częstotliwość okresowego szkolenia BHP jest zależna od typu oraz wymogów wykonywania pracy.

Co ma na celu szkolenie okresowe w obszarze BHP?

Nie ma takiego miejsca pracy, na jakim w ogóle nie istnieje zagrożenie wypadku. Dotyczy to każdej dziedziny oraz dlatego, zgodnie z regulaminami, pracodawcy mają obowiązek tworzenia szkoleń okresowych BHP. Ich celem jest przekazanie pewnej informacji połączonej z bezpieczeństwem i higieną robionych prac. Dotyczy to nie jedynie odpowiedniego przygotowania miejsca pracy oraz stosowania dobrych środków ochrony osobistej, jeżeli są konieczne.

Szkolenia okresowe BHP – czemu należy je wykonywać?

Zabezpieczenie pracownika na określonym stanowisku pracy, choć winno być zapewnione poprzez pracodawcę, w ogromnej mierze zależy od wiedzy w obszarze BHP samego pracownika. Z tego także względu jednym spośród głównych obowiązków pracodawców jest systematyczna organizacja szkoleń w tymże obszarze oraz rozwijanie i badanie praktycznej wiedzy zatrudnionych.

Kiedy należy zrobić szkolenie BHP?

Już w dniu przyjęcia nowego pracownika do pracy winno odbyć się szkolenie wstępne BHP. Jest ono rozłożone na dwa etapy: instruktaż ogólny, w jakiego trakcie zapoznawany jest on z pełnymi zasadami bezpieczeństwa oraz higieny pracy będącymi w zakładzie i instruktaż stanowiskowy. Podczas robienia tego kolejnego zapoznaje się nowo przyjętą na określone miejsce osobę z zasadami BHP oraz z ryzykami, jakie mogą być podczas realizowania obowiązków zawodowych. Pośród nowo zatrudnionych osób pierwsze szkolenie ważne jest poprzez pół roku.

Szkolenie okresowe BHP – co ile?

Częstotliwość okresowego szkolenia BHP zależy od typu oraz wymogów wykonywania pracy. Szkolenie BHP dla pracodawców oraz różnych osób kierujących pracownikami wykonywa się w postaci kursu, seminarium czy kształcenia kierowanego (online) nie rzadziej aniżeli raz na 5 lat. Pierwsze szkolenie okresowe należy wykonać w czasie do 6 miesięcy od czasu przyjęcia Szkolenie BHP dla ludzi zatrudnionych na stanowiskach robotniczych robi się jedynie w postaci instruktażu, nie rzadziej aniżeli raz w roku na miejscach, na jakich są zwłaszcza wielkie zagrożenia.

Zwolnienie ze szkolenia okresowego

Ze zwolnienia ze szkolenia okresowego bhp może skorzystać osoba, jaka przedłoży obecne pismo o odbyciu w tymże czasie u innego pracodawcy wymaganego szkolenia okresowego czy odbyła w tymże czasie szkolenie okresowe bhp wymagane dla osoby zatrudnionej na miejscu należącym do innej grupy miejsc, jeśli jego program przewiduje dział rzeczowy wymagany programem szkolenia okresowego działającego na nowym stanowisku pracy.

Poprzedni artykułKto przeprowadza instruktaż stanowiskowy? Co warto o nim wiedzieć?
Następny artykułJaka drukarka do biura będzie najlepsza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj