Jak sprawdzić PKD firmy?

0
550

Czym jest PKD?

Skrót PKD to Polska Klasyfikacja Działalności, która weszła w życie w 2008 roku. Jest to podział działalności społeczno-gospodarczych dla osób otwierających firmy – lecz nie tylko. Kod PKD, czyli 5 – znakowy symbol, jest opisem wykonywanej działalności, wykorzystywanej m.in. do gromadzenia danych statystycznych.

Kogo obowiązuje PKD?

Polska Klasyfikacja Działalności dotyczy każdej osoby zakładającej firmę. Przedsiębiorca wypełniając dokument CEIDG-1, w polu 06.3 jest zobowiązany do zaznaczenia rodzaju wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej. PKD firmy musi pasować do profilu wykonywanej działalności. Zdarza się, że przedsiębiorca będzie potrzebował więcej niż jednego kodu PKD (maksymalna liczba we wniosku CEIDG-1 to siedem), dlatego aby zaoszczędzić czasu i kłopotów związanych z dokumentacją oraz aktualizacją wniosku, wybór PKD powinien zostać wcześniej dokładnie przemyślany i dopasowany do charakteru wykonywanych usług.

Znaczenie PKD dla firm

Wybranie odpowiedniego kodu PKD ma kluczowe znaczenie dla każdego przedsiębiorstwa. Pierwszym aspektem jest powiązanie kodu PKD z charakterystyką wykonywanych czynności w powstałej firmie. Ze względu na możliwość zaistnienia zmian w późniejszych rodzajach usług przedsiębiorstwa, możliwa jest aktualizacja głównego kodu PKD oraz jego podkategorii. Drugi aspekt jest związany z perspektywą starań się o wsparcie finansowe z dotacji czy też udziału w różnego rodzaju przetargach.

Jak sprawdzić PKD firmy?

Aktualnie można w szybki, łatwy i bezpłatny sposób znaleźć PKD firmy, poprzez strony internetowe, które krok po kroku opisują co należy wykonać. Najbardziej promowaną, skuteczną i bezpieczną możliwością jest uzyskanie informacji na stronie ceidg.gov.pl która wyszukuje kod PKD poprzez numer NIP. Po wejściu na tą stronę, należy wybrać zakładkę „Znajdź przedsiębiorcę”, następnie wypełnić wymagane pola i na koniec kliknąć „szukaj”. Pojawi się lista wyników, z której należy wybrać nazwę przedsiębiorcy. Pojawi się strona docelowa, na której znajdą się wszystkie informacje dotyczące firmy – w tym kod PKD.

Ważność odpowiednio wybranego i aktualizowanego kodu PKD w czasie trwania działalności można było zauważyć w kontekście tarcz antykryzysowych. Rejestrując działalność należy wybrać główny kod PKD oraz jego podkategorie, czyli kody działalności dodatkowych. Związane jest to z możliwością zmian charakterystyki usług wybranej branży. Im szersze pole działalności przedsiębiorstwa, tym większe możliwości otrzymania pomocy finansowej od państwa.

O istotności odpowiednio wybranego kodu PKD przekonało się wielu przedsiębiorców, którzy przez nieodpowiednie zarejestrowanie firmy i przypisanie do niej właściwego kodu, nie mogło starać się o pomoc finansową z traczy kryzysowej lub środki które otrzymali nie były wystarczające do utrzymania przedsiębiorstwa podczas zaistniałego kryzysu. Dlatego podczas zakładania i rejestrowania firmy, należy w jak najdokładniejszy sposób określić jej charakter i wykonywane usługi, aby precyzyjnie wybrać kod PKD, którego istotność może okazać się bardzo kluczowa w wielu nagłych i niespodziewanych sytuacjach.

Następny artykułE-learning – co to jest? Wady i zalety e-learningu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj