E-learning – co to jest? Wady i zalety e-learningu

0
685

O e-learningu słyszymy obecnie niezwykle wielokrotnie, jednak czym tak rzeczywiście jest e-learning oraz czy powinniśmy z tego korzystać? W ostatnim poście postaramy się odpowiedzieć na pytania dotyczące e-learningu i różnych innowacyjnych sposobów uczenia. E-learning to rodzaj zdalnego nauczania z zastosowaniem Internetu oraz laptopa. Zarówno w Polsce, jak również na całym świecie, spółki, sklepy, uczelnie wybierają wprowadzanie e-learningu do nauczania własnych pracowników oraz studentów.

Natomiast czym jest e-learning?

E-learning zapewnia uczenie się, ukończenie rozmaitego typu kursów oraz ćwiczeń, bez wychodzenia z domu. Starczy, iż mamy laptop z dostępem do Internetu – oraz możemy stać się członkami szkoły przeprowadzającej zajęcia na płaszczyźnie wirtualnej czy uczestnikiem każdego kursu on-line. E-learning przynosi ze sobą multum zalet – osoba, jaka decyduje się na kurs sama stanowi o tempie zdobywania wiedzy oraz okresie rozpoczęcia nauki.
Jest to niezwykle elastyczny oraz likwidujący granicy terytorialne rodzaj uczenia.

Zalety e-learningu

Nauka na odległość wiąże się ze zdecydowanie niższymi wydatkami w zestawieniu do standardowych technologii nauczania,
elastyczna metoda nauki i oszczędność czasu, ludzie sami wyznaczają sobie dobre chwile na naukę, nie powoduje to dezorganizacji pracy oraz nie odrywa ich od zwykłych obowiązków. Także, nie występują ograniczenia w ilości osób, jakie mogą korzystać z internetowego kursu lub szkolenia, natomiast tematyka szkoleń może być na bieżąco modyfikowana, rozwijana i poprawiana.

E-learning zapewnia także wielkie możliwości powtarzania poznanych zadań, powracania do niektórych partii materiału oraz wykonywania powtórek we własnym tempie. Ćwiczenie wymowy przez zapisywanie własnych wypowiedzi, przesłuchiwanie ich oraz doskonalenie brzmienia głosek – w systemach e-learningowych to żaden kłopot. Do tego e-learning pozwoli pokonać strach, tremę oraz nieśmiałość, jakie mogłyby się pojawić w klasycznej klasie, szczególnie gdyby odnalazłyśmy się w niej osoby mające poczucie niedostosowania do reszty grupy na przykład ze względu na wiek, opinię o własnych kompetencjach.

E-learning – wady

E-learning, to niestety brak osobistego kontaktu z nauczycielem – o ile dla osób nieśmiałych może być to wartość, to wielokrotnie dla większości uczniów jest to duży mankament stanowiący podstawową barierę w przepływie danych między nauczycielem (lektorem) natomiast kursantami, natomiast do tego przygotowanie produktów na kurs e-learningowi jest niezwykle czasochłonne, poprzez co pochłania więcej czasu nauczycielowi aniżeli tworzenie standardowych zajęć.

Podstawową wadą nauczania zdalnego jest ograniczanie kontaktów z pozostałymi osobami, jakich nie da się zmienić komunikatorami. Kursanci mogą poczuć się odosobnieni, gdyż prowadzący nie jest w stanie reagować na ich indywidualne pytania i konieczności. W okresie zajęć twarzą w twarz, uczestnicy wielokrotnie uczą się od samych siebie oraz mogą wchodzić w rozmowy. Trudna dla kursanta jest także potrzeba przeznaczenia większej ilości czasu na przygotowanie produktów e-learningowych.

Poprzedni artykułJak sprawdzić PKD firmy?
Następny artykułJak założyć sklep internetowy? Praktyczne rady

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj